Hungarian (formal)

Săritura cu coarda, un mod de exprimare artistic şi sportiv

PROIECT DE PARTENERIAT EDUCATIV: “Săritura cu coarda, un mod de exprimare artistic şi sportiv”

În acest an şcolar echipa de sărituri la coardă a şcolii coordonată de prof. Molnar Andrea a participat la derularea unui proiect de parteneriat în colaborare cu Şcoala Gimnazială din Cetariu şi Şcoala Gimnazială „Szacsvai Imre” din Oradea.

Prin practicarea acestui sport elevii îşi dezvoltă simţul ritmului, coordonarea mişcării braţelor cu cea a picioarelor, viteza, rezistenţa, voinţa, perseverenţa, simţul artistic, capacitatea de a colabora cu membrii echipei având astfel la îndemână un mijloc în plus pentru a-şi petrece timpul liber într-un mod mai plăcut şi mai util.

Prima întâlnire de proiect s-a derulat în data de 16.03.2016 la şcoala din Cetariu unde copiii au prezentat un program foarte interesant după care ne-am oprit la lacul din Paleu.

În data de 14.06.2016 a avut loc a doua întâlnire de proiect care s-a desfăşurat în sala de sport a şcolii gimnaziale nr.16 unde elevii echipei de sărituri la coardă din Cetariu au făcut o demonstraţia de sărituri mult apreciată de spectatori.

Mai multe poze

Ultima actualizare (Luni, 20 Iunie 2016 22:34)